Domácí mazlíčci jsou velká radost, ale také starost. A to především tehdy, pokud se Vašemu psímu či kočičímu parťákovi stane nějaký úraz. Nebezpečí na zvířata, podobně jako na lidi, číhá téměř na každém rohu. Mezi nejčastější příčiny úrazů psů a koček patří různá poranění končetin, otravy, ale bohužel také srážky s automobilem. Nebezpečí úrazu bohužel napomáhá i mentalita – u psů se může jednat o časté potyčky mezi jednotlivými rasami, u koček (hlavně koťat) o přecenění sil při lezení na stromy. Nejúčinnější prevencí proti úrazům je mít svého mazlíčka skvěle vycvičeného a neustále „pod kontrolou“, a to především v případě jeho volného pohybu. Vy svého pejska pod kontrolou mít můžete, ale jiný páníček bohužel ne. Je proto nutné být neustále ve střehu.
Avšak pokud se Vašemu miláčkovi přece jen stane jakýkoliv úraz, doporučujeme, abyste měli osvojená tři nejzákladnější pravidla, jak se v tu chvíli zachovat.
- Zachovejte klid
Jedná se o zdánlivě jednoduché pravidlo, avšak opak je pravdou. Psi a kočky jsou empatická zvířata, která z Vás neklid okamžitě vycítí a to by mohlo situaci ještě více zkomplikovat. Proto je zachování klidu opravdu důležité.
- Telefonní číslo na veterináře mějte vždy po ruce
Mějte stále uložené telefonní číslo na ošetřujícího veterinárního lékaře, abyste mu v případě potřeby mohli okamžitě zavolat o pomoc. Popište mu i nejmenší podrobnosti nastalé situace, aby Vám mohl poradit, jak k němu bezpečně zraněné zvíře přepravit.
- Nedotýkejte se zraněného zvířete
Je to sice Váš mazlíček, ale zraněné či šokované zvíře může reagovat nepředvídatelně. Přistupujte k němu pomalu, ideálně ho přivažte na vodítko a pokud se jedná o psa, svažte mu tlamu (klidně jen obvazem). Vším právě zmíněným zvíře nevylekáte, neuteče Vám a neublíží při ošetřování.
Přejeme Vašim mazlíčkům mnoho zdraví a let bez úrazů. Doufáme, že pokud se jim přece jen nějaký úraz stane, nepropadnete panice a budete mít na paměti, jak se v této nelehké situaci správně zachovat.